Historie



SLAVNOSTÍ OTEVŘENÍ

Za stavbou rozhledny stojí, dnes již zaniklý, Svaz československých dělnických turistů, který byl založen v roce 1921. Svaz fungoval celostátně, ale centrem jeho činnosti byla Plzeň. Právě pobočka v Plzni na Doubravce přišla s návrhem postavit na Chlumu chatu s rozhlednou. Stavbou byl pověřen stavitel Jan Hegner, který začal shánět finance na stavbu. Spustil několik celostátních sbírek, díky kterým se vybralo 120 tisíc korun. Roku 1926 byl položen základní kámen. Nasbírané finance stačily pouze na stavbu chaty, a proto byla rozhledna postavená pouze do třetinové výšky. Slavnostní otevření proběhlo 1. srpna 1926 a sešlo se na něm přes 3000 lidí.

Chlum 1926Chlum 1926

DOSTAVBA ROZHLEDNY

Dále se začala plánovat dostavba rozhledny. O dostavbu rozhledny se postaral stavitel Janouch a jeho firma. Náklady na dostavbu byly skoro 345 tisíc korun. Dostavěná rozhledna se poprvé otevřela návštěvníkům 23. června 1929. Rozhledna byla pojmenována jako Pikova rozhledna, podle tehdejšího starosty Plzně, Luďka Pika. Po dokončení byl na rozhlednu umístěný světelný maják, který sloužil rozvíjející se letecké dopravě. Díky tomu byla na rozhlednu zavedena elektřina a zbudována silnice. V této době se chata využívala na schůze Svazu československých dělnických turisů.

Chlum 1929

OBDOBÍ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY

Roku 1939 se Svaz dělnických turistů sloučil s KČT a chata se stala jeho majetkem. V období druhé světové války rozhledna nejvíce prosperovala. Tehdejší majitel pan Krbec musel zaměstnávat několik číšníků, aby stihli obsloužit všechny hosty. Byla zde zbudována sáňkařská dráha a skokanský můstek, na kterém se pořádali soutěže. Chata proto sloužila i jako zázemí pro lyžaře. Poslední závod se zde konal v lednu roku 1951, poté můstek chátral a v roce 1953 musel být z bezpečnostních důvodů odstraněn.

Skokanský můstek na ChlumuChlum 1940

OBDOBÍ PO VÁLCE

Po válce se začali měnit majitelé rozhledny - Potraviny, poté Papírna Bukovec a nakonec Slavie VŠ. V roce 1968 rozhlednu obsadili ruští vojáci. Po jejich odchodu bylo několik pokusů o znovu otevření rozhledny. Vyměnilo se zde několik nájemníků a rozhledna byla i pronajímána k soukromým akcím. I přes velkou snahu se znovu otevření rozhledny nepodařilo.

Chlum 1975Zasněžená cesta na Chlum - 1975

KOLEM ROKU 2000

V roce 1996 koupil pozemek, na kterém věž stojí, soukromý majitel. Ten v roce 1999 odstranil Pikovu chatu. Plánoval zde postavit hotelový komplex v podobě futuristického objektu evokujícího loď plující nad lesem. Projekt ale stavební úřad zamítl a nemovitost byla prodána. V listopadu 2001 se rozhledna stala památkově chráněným objektem. Od dubna 2002 byla o víkendech rozhledna opět otevřena návštěvníkům. V roce 2007 byla však znovu uzavřena.

Chlum 2005

SOUČASNÁ DOBA

Vlastníkem se stala společnost Rozhledna Chlum s.r.o. Rozhledna je znovu v provozu od 15. května 2010, kdy se o provoz začal starat KČT, odbor Bolevec Plzeň. V roce 2015 bylo na vrcholu dostavěno dětské hřiště, v roce 2016 altány k sezení a stojany na kola. V listopadu 2018 byla uvedena do provozu jižní trať a v prosinci severní trať Ejpovického tunelu, který vede pod kopcem. Do budoucna se uvažuje o opravě omítky nebo o novém stánku s občerstvením. Od znovuotevření v roce 2010 rozhlednu navštívilo téměř 40 000 lidí.

Chlum 2018Pohled z rozhledny - 2018

(Obrázky převzaty z Facebooku Rozhledny Chlum)